O projekcie „AIndrzej Nietrywialny”

Założenia

O projekcie „AIndrzej Nietrywialny”

Pierwotnie pod tą domeną miała być strona z ciekawostkami naukowymi i historycznymi, ale ostatecznie klient porzucił swój projekt, a my przejeliśmy oficjalnie domenę. Nazwa domeny jest taka bardzo „matematyczna”, trochę jak nietrywialne miejsca zerowe z hipotezy Riemanna, które łamały kariery najlepszych matematyków, że idealnie pasowała nam do projektu opartego o AI. Założenia AIndrzeja są bardzo proste:

  • Inteligentne technologie
    Zintegrować z WordPressem wszelkie potrzebne technologie oparte o AI, ML, smart, inteligent, etc. Wszystkie rozwiązania nie powinny kolidować, a jednocześnie współpracować i ze sobą,a jeśli to wymagane, powinny wymieniać informacje.
  • Nadzór człowieka
    Bardzo proste i intuicyjne interfejsy do poszczególnych rozwiąń, możliwość ich bezpiecznego odłączenia bez wpłuwu na stronę oraz podejmowanie ostatecznego zdania przez człowieka bez wiedzy technicznej, jeśli zajdzie taka konieczność.
  • Koszt zero zł.
    Wdrożyć wszystkie takie rozwiązania, żeby nie podniosły ceny naszych normalnych usług i jednocześnie nie generowały dodatkowych kosztów dla klientów, którzy byliby zainteresowani technologią AI/ML na stronach zleconych nam do wykonania.
  • Działania charytatywne
    Chcemy żeby AIndrzej był stałą częścią naszej strategii CSR, którą roboczo nazywamy RetroMedia PROspołecznie. Podstawą tego ma być w pełni zautomatyzowany sklep online, który będzie przeznaczał zyski na cele charytatywne, lub pomagał nam sponsorować nasze akcje społeczne poszerzając ich zasięg.

Jak działa AIndrzej?

Na początku pamiętajmy, że AIndrzej to zbiór pewnych techonologii, więc opisując działanie AIndrzeja opisujemy ogół wdrożonych rozwiązań.

AIndrzej sam pisze bloga na zadany temat, optymalizuje jego treść pod SEO i pod człowieka. Tematy wybieramy my lub korzystamy z sugestii ChataGPT lub Brada AI, chociaż AIndrzej też zapytany jest w stanie zaproponować główny wątek artykułu. Podjeliśmy decyzję, że każdy artykuł będzie inny, jego treść będzie miała między 500 a 1000 słów, a same posty powinny być publikowane 2 razy w tygodniu. Postanowiliśmy nie edytować treści postów, więc trzeba brać poprawkę na ich rzetelność.
Co do grafiki to AI dostaje instrukcje co ma wygenerować, z reguły tematyka obrazka jest zbieżna z postem i podaje kilka propozycji. Po wybraniu obrazka przez człowieka AIndrzej wysyła go do chmury do optymalizacji, jeśli potrzeba to dokłada znak wodny, a potem dodaje alt teksty i zapisuje do wcześniej wskazanego posta jednocześnie utrzymując go na zewnętrznej chmurze/CDN, żeby nie obciążać własnego serwera.
Resztę SEO, schema, rich snippent, etc. też ogarnia AIndrzej, który np. samodzielnie – na podstawie treści posta – wypełnia Meta Description.

Co do bezpieczeństwa, to tu jest bardziej skomplikowana sytuacja i więcej znajdziecie niebawem na naszym firmowym blogu. Po krótce można opisać tak, że bezpieczeństwo AIndrzeja opiera się o cloud WAF (poczęści jest oparty o AI), standardowy firewall hostingu, reguły w pliku .htaccess napisane przez AI (weryfikowane i testowane przez nas), smart firewall zintegrowany z WordPressem. Nasz partner SeoHost dostarcza w każdym oferowanym planie hostingu antywirus Imunify360 (potencjalnie wsparte przez AI), który jest kolejną warstwą ochronną. Dodatkowo AIndrzej na zlecenie człowieka, może przeskanować stronę pod kątem szukania malware skanerem opartym o definicję i heurystykę, (a nie jak więszość o sprawdzanie wyłącznie sum kontrolnych) oraz wykonać pentesty bazujące na OWASP TOP 10. Obie czynności ograniczają się do jednego kliknięcia, ale interpretacja wyników już może wymagać wiedzy technicznej. Antyspamowe rozwiązania zastosowane w AIndrzeju też są oparte po częsci o AI i wchodzą tutaj 3 zakresy, walka z botami, niewidzialna reCaptcha i wykrywanie spamerskich treści. Jeśli dojdzie do jakiegokolwiek ataku, który wymagałby uwagi ludzi AIndrzej jest tak stworzony, że różne zapory rozmawiają ze sobą i wpólnie podejmują działania oraz dodatkowo administrator jest informowany PUSHem na komputer, ale może też być opcja na telefon. Bezpieczeństwo dopełnia zastosowanie kluczy sprzętowych, codzienny backup do chmury i monitoring timeup co 300 sekund.

Co dalej z AIndrzejem?

Tak jak pisaliśmy wyżej, AIndrzej jest projektem „zero zł”, więc nie jest dla nas żadnym kosztem, a za to jest niesamowitym warsztatem i laboratorium, gdzie możemy się uczyć i przeprowadzać eksperymenty. Po drodze musieliśmy się sporo doedukować, rozwiązać wiele problemów, powymieniać informacje z różnymi developerami, itp., więc jest to świetna przygoda i szkoła jednocześnie. Docelowo chcielibyśmy AIndrzeja wykorzystać do integracji AI z WooCommerce i postawić na istniejącej juz stronie sklep. Sklep będzie w pełni zautoamtyzowany (m.in w oparciu o AI/ML) i jeśli będzie na siebie zarabiał, to 100% zysków pójdzie na cele charytatywne w ramach akcji społecznych jakie czasem przeprowadzamy pod szyldem RetroMedia PROspołecznie. W ramach wyminionej akcji robiliśmy darmowe szkolenie „Bezpieczny PESEL”, uczyliśmy osoby niepełnosprawne robić strony na WordPressie, a w planach mamy sprzątanie lasu i dostarczenie karmy do Toruńskiego schroniska dla zwierząt – więcej niebawem na naszych social mediach.
Wracjąc do sklepu, to będą tu głównie gadżety związane z AIndrzejem, bo chcielibyśmy, żeby prócz bycia polem do researchu, inspirował ludzi do pomagania – coś w stylu słynnego mema „Panie AIndrzejku, pieniążki są na cele charytatywne, dla Pana jest pisanie bloga i prowadzenie sklepu”. Jeśli chcesz dołożyć swoją cegiełkę i pomóc potrzebującym, to zapraszamy niebawem. Zawsze możesz to zrobić bez naszego udziału! 😉

Na koniec tylko wspomnimy, że jeśli AIndrzej rozrośnie się do rozmiarów, które będa obciążały naszą infrastrukturę, gdzie hostujemy webaplikacje nasze i naszych klientów, to AIndrzej dostanie własnego VPS-a, ciągle utrzymując założenie „zero zł”.

Jeśli tu dotarłeś to łap rabat 25% na nowy hosting w SeoHost.pl z kodem AINDRZEJ25